Wygląd żywopłotu liściastego, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Od tego jakie rośliny przeznaczymy, jak gęsto je wsadzimy, w jakie podłoże (na jakim terenie), a przede wszystkim od późniejszej pielęgnacji, to znaczy od cięcia, nawożenia, podlewania.
Pierwsze cięcie żywopłotu
Najważniejszą czynnością w pielęgnacji żywopłotów liściastych jest ich cięcie.
Pierwsze cięcie wykonujemy już po posadzeniu rośliny. Nawet duże krzewy mające długie pędy przycinamy nisko u nasady krzewu, na wysokości 10-15 cm . Tylko takie przycięcie powoduje wybicie nowych licznych pędów od dołu rośliny, co w późniejszym czasie zaowocuje nam powstaniem gęstego, obfitego w gałęzie żywopłotu już od samej ziemi.
Następne cięcia wykonujemy na wysokości 15-20 cm nad cięciem poprzednim. W ten sposób przycinamy żywopłot, aż do uzyskania żądanej wysokości. Po uzyskaniu odpowiedniej wielkości, kolejne cięcia przeprowadzamy na tej samej wysokości i szerokości. Cięcie żywopłotu wykonujemy około 3 razy w roku. Podane długości cięcia odnoszą się do roślin szybko rosnących (np. ligustr), a nie do odmian karłowych.
Należy również pamiętać o nawożeniu krzewów żywopłotowych w okresie ich wegetacji. Pierwsze nawożenie wykonujemy pod koniec kwietnia. Nawozimy 3 razy w roku w odstępach co 15-20 dni licząc od pirwszego nawożenia.
Tylko taka pielęgnacja pozwoli nam uzyskać szeroki, wysoki i gęsty żywopłot.
Tylko taki żywopłot pozwoli nam się odgrodzić od sąsiada czy hałaśliwej drogi.
Tylko gęsty i wysoki żywopłot pozwoli stworzyć miłą i przytulną atmosferę w naszym ogrodzie.