Piękny trawnik – jak pozbyć się chwastu i mchu?

Posiadając ogród, często marzymy o pięknym, zielonym trawniku. Odpowiednio przygotowujemy podłoże, starannie wybieramy mieszankę traw, siejemy, podlewamy i wyczekujemy. Zazwyczaj w pierwszym roku po takim zabiegu trawa rośnie równo i cieszy oczy przez cały sezon. Jakież jest nasze rozczarowanie, gdy w kolejnych latach w naszym trawniku zaczynają wyrastać niechciani towarzysze trawy. Obniża to mocno wartość dekoracyjną trawnika, ale przede wszystkim przekreśla naszą ciężką pracę!

Wbrew powszechnej opinii trawa nie jest chwastem i jej utrzymanie nie jest banalnie proste. Znacznie silniejsze od niej rośliny takie jak mniszek lekarski, jaskier rozłogowy, koniczyna czy stokrotki lubią ją wypierać. Znajdują miejsce mniej zarośnięte, słabsze obszary i zaczynają mocną ekspansje. W skrajnych przypadkach mogą wyprzeć trawę całkowicie.

Jak pielęgnować trawę, aby trawnik był wolny od chwastów i mchów?

Walkę z niechcianymi chwastami powinniśmy zacząć już od początku pielęgnacji. Stosując odpowiednie nawozy wzmacniamy trawę. Jest ona silna, szybko się rozrasta i nie pozostawia przestrzeni dla niechcianych chwastów. Na początek warto użyć nawozów wieloskładnikowych, które kompleksowo wzmocnią i odżywią rośliny. Tylko odpowiednio odżywiona trawa szybko się rozkrzewia, dzięki czemu lepiej konkuruje o stanowisko z chwastami lub mchem!

Jak walczyć z chwastami na trawniku?

Jeśli chwasty się pojawiły i nie pomaga ręczne pielenie niezbędny jest oprysk. Można go stosować od kwietnia do września, najlepiej tydzień po skoszeniu trawy. Chwasty rosną szybciej i wyżej, wszystkie preparaty na rośliny dwuliścienne, takie jak Dicotex 202 SL, Mlecz czy Starane Trawniki, wchłaniają się dolistnie. Podczas oprysku zwracamy uwagę na odpowiednie zroszenie liści, a nie ziemi. Pierwsze objawy widoczne są nawet po kilku godzinach, a proces obumierania następuje po upływie 7 dni od zastosowania. W razie jeśli po oprysku spadnie deszcz (do 24 h od zastosowania), czynność należy powtórzyć!

Jak walczyć z mchem na trawniku?

Jeśli mech już się pojawił wówczas warto zmienić nawóz. Nawozy do trawników z mchem zawierają podwyższoną ilość żelaza – wroga mchu. Warto również przyjrzeć się czy rodzaj zasianej trawy odpowiada warunkom panującym w naszym ogrodzie. Mech pojawia się często w miejscach zacienionych, na których niektóre gatunki traw czują się gorzej i są słabe. Wówczas przed zastosowaniem nawozu do trawników na mech, warto zrobić odpowiedni oprysk, np. preparatem Mogeton 25 WP. Po wyschnięciu mchu należy go zgrabić i wysiać trawę odpowiednią dla miejsc zacienionych. W takich miejscach trzeba regularnie stosować nawozy o podwyższonej zawartości żelaza, aby nie pozwolić na wejście mchu i wypieranie trawy.

Środki ostrożności podczas walki z chwastami i mchem w trawniku

Ze wszystkich środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa! Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu! Przy wykonywaniu oprysków należy pamiętać o odzieży ochronnej.

Czy trawnik wolny od chwastów i mchu jest możliwy?

Tylko odpowiednio pielęgnowany trawnik, jest silny i atrakcyjny w wyglądzie. Samo regularne koszenie i podlewanie to tylko część niezbędnych zabiegów. Kluczem do sukcesu, jest dobranie odpowiedniej mieszanki traw, do warunków jakie panują na zasiewanym stanowisku oraz odpowiednie nawożenie. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że trawa jest silna, wybarwiona i gęsta! Tylko zdrowa i dobrze rozkrzewiona jest w stanie konkurować z chwastami i je wypierać ze swojego siedliska.