Bieluń (datura) – zasady pielęgnacji

Datura czyli bieluń

Bieluń to drzewko, krzew nadający się do upiększenia naszego tarasu lub ogrodu. Słynie ze wspaniałego zapachu (zwłaszcza wieczorem) oraz licznych kwiatów – długich, trąbkowatych i subtelnie ubarwionych. Ilość kwiatów na jednym krzewie może dochodzić nawet do 1000 szt., a ich długość do 40 cm. Kształt kwiatu przypomina trąbę i od tego powstała nowa potoczna nazwa „trąba anielska”.
Bielunie aby mogły intensywnie się rozwijać i kwitnąć potrzebują dużo miejsca. Chociaż pęd główny jest smukły to korona rozrasta się bardzo bujnie, tworząc bardzo szeroki i gęsty parasol obsypany pięknymi, pachnącymi kwiatami. Aby nasza roślina mogła tak intensywnie kwitnąć musimy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji.

Kwiaty datury osiągają długość nawet 40 cm

Idealne warunki dla bielunia/datury

Stanowisko – datury (bielunie) uwielbiają stanowisko pół cieniste. Idealny jest ciepły osłonięty taras. W pełnym słońcu kwiaty i liście więdną. Należy pamiętać, że sadzimy je do stabilnych dużych donic, co zabezpieczy przed przewracaniem na wietrze.

Podlewanie – ze względu na dużą powierzchnie liści i sporą liczbę kwiatów, bielunie oddają parując dużą ilość wody. Z tego powodu należy je podlewać kilka razy dziennie (w czasie upałów). Rośliny podlewamy nawet po deszczu, gdyż wówczas woda spływa po liściach i nie trafia do doniczki. Oznaką przesuszenia ziemi w donicy są oklapnięte liście.

Nawożenie – bielunie wykazują duże zapotrzebowanie na nawozy wieloskładnikowe. Rośliny znajdujące się w okresie kwitnienia potrzebują nawozu potasowego. Małe liście, słabe kwitnienie, mały wzrost, żółknięcie liści to oznaki niedoboru substancji odżywczych. Należy wtedy niezwłocznie zasilić roślinę nawozami ogólnodostępnymi w centrach ogrodniczych, w/g zaleceń na opakowaniu.

Ochrona roślin – szkodniki takie jak mszyce, mączlik szklarniowy, przędziorek należy zwalczać środkami ochrony roślin (decis, karate, talstar, pirimor). Gąsienice, ślimaki usuwamy ręcznie.

Cięcie – bielunie kwitną dopiero powyżej pierwszego rozgałęzienia. Miejsce to, też możemy rozpoznać po asymetrycznych liściach (jedna połowa liścia jest dłuższa od drugiej). Dokonując cięcia jesienią, należy skracać pędy kwitnące, te które mają liście asymetryczne.

Ciekawe odmiany bielunia

Mobis – odmiana wczesna , kolor kwiatu od łososiowego przez różowy do pomarańczowego
Charleston – kwiaty pełne w kolorze białym 
Exotic Pink – roślina dorastająca do 1,5 metra, kolor kwiatu zmienia się z białego w różowy
Rubinosa – odmiana charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Kwiaty złocistożółte o zapachu waniliowym. Końce kwiatów o zabarwieniu marchewkowo – czerwonym.
Goldrausch – kwiaty długie do 40 cm, kolor w pierwszej fazie kwitnienia jasnożółty , w późniejszym okresie przebarwiają się na złotożółty.
Herrenhäuser Gärten – to prawdziwy rarytas dla miłośników tych roślin, kwiat pełny w kolorze pomarańczowym. Wymaga ciepła – zimą nawet do 12°C

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń