Borówka wysoka (borówka amerykańska)

Ten obficie owocujący krzew będzie smacznym akcentem w Waszych ogrodach, jeśli zastosujecie się do kilku prostych zasad.

Borówkę należy posadzić na stanowisku słonecznym, w podłożu o odczynie kwaśnym (optymalne pH 3,5-4,5). Ważne jest aby przy sadzeniu użyć dobrej jakości ziemi. W sprzedaży są dostępne specjalne podłoża do borówek, które mają bardzo kwaśny odczyn, a często są jeszcze wzbogacone odpowiednimi nawozami startowymi. Na jeden krzew należy dodać około 25 litrów świeżej ziemi. Pamiętajmy, że jest to krzew długoletni, który po 10 latach potrafi osiągnąć wysokość 2,5 metra, dlatego ważne jest dobre przygotowanie podłoża i wybranie miejsca. Krzewy sadzimy w odległości około 1,5 metra!

Borówka owocuje od lipca do września, odpowiednie dobranie gatunków zagwarantuje nam obfite zbiory przez cały letni sezon. Do Borówki Amerykańskiej stosujemy nawozy zakwaszające, jednocześnie należy unikać stosowania nawozów naturalnych na bazie obornika, gdyż zazwyczaj mają one zasadowy odczyn pH, który nie jest tolerowany przez te krzewy. Borówki są samopylne, jednak znacznie lepsze plony otrzymujemy nasadzając je w grupach – najlepiej w różnych gatunkach. Owoce są wówczas większe, gęstsze i smaczniejsze.

Kolejnym ważnym krokiem w uprawie Borówek Wysokich jest ściółkowanie podłoża. Zapewnia to roślinie właściwy odczyn pH oraz utrzymanie wilgoci. Takie zabiegi chronią również przed zarastaniem chwastami.

Warto sadzić borówki w naszych ogródkach działkowych i w ogrodach! Są nie tylko pyszne i gwarantuje świeże owoce przez kilka miesięcy. Są przede wszystkim bardzo zdrowe i smaczne. Lubią je nawet małe dzieci (mogą być podawane już od 6 miesiąca) ponieważ mają przyjemny, słodki smak. Są doskonałym antyoksydantem! Wpływają na regulację ciśnienia krwi i podwyższenie odporności. Są źródłem witamin C, A, E i B, a także minerałów tj. potas, cynk, miedź, selen, magnez, żelazo oraz wapń.

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń