Co to jest mączniak agrestu? Jak go zwalczyć?

Mączniak agrestu inaczej zwany mączniak amerykański jest powszechnie występującą chorobą roślin uprawnych takich jak np. agrest czy porzeczka. Niestety jest to coraz powszechniej występująca w naszych ogrodach choroba grzybowa. Mączniak może doprowadzić do całkowitego zniszczenia upraw, dlatego warto stosować zapobiegawczo środki grzybobójcze.

Możemy rozróżnić jego dwa podstawowe rodzaje:

– mączniak prawdziwy,

– mączniak rzekomy.

Różnią się one od siebie na poziomie objawowym, a każdy z nich infekuje roślinę w inny sposób.

Czym różni się mączniak prawdziwy od rzekomego?

Mączniak prawdziwy atakuje całą powierzchnię rośliny, natomiast mączniak rzekomy skupia się jedynie na liściach. Mimo tego uważany jest za groźniejszy, ponieważ trudniej go zidentyfikować. Początkowe objawy często mylone są z plamistością, brakiem składników pokarmowych czy nawet poparzeniem. W przypadku mączniaka rzekomego pierwszym objawem porażenia są drobne przebarwienia blaszki liściowej (żółte, jasnozielone, czerwone czy nawet brązowe). W późniejszym etapie rozwoju nieleczonej choroby zlewają się one tworząc przebarwione plamy. Z czasem na spodzie liści pojawia się biały nalot. W skutek dalszego ataku grzyba liście żółknieją, aby ostatecznie wypaść, a sam patogen przenosi się na inne części rośliny (kwiaty, pąki), następnie infekuje sąsiadujące rośliny.

Rozwojowi infekcji mączniaka sprzyjają warunki atmosferyczne tj. wysoka temperatura oraz podwyższona wilgotność. Wpływ na rozwój ma również nadmierne zagęszczenie krzewów. Pierwsze objawy zainfekowania na wierzchołkach pędów można zaobserwować już wczesną wiosną, a pierwsze mączyste plamy na liściach i owocach pojawiają się na początku czerwca.

Po zaobserwowaniu mączniaka warto zadbać o to, aby podlewać roślinę wyłącznie doglebowo, gdyż wilgotne liście wzmagają wzrost grzyba. Pędy z objawami choroby warto na bieżąco usuwać. Należy także pozbywać się opadłych liści oraz zainfekowanych owoców – najlepiej je spalić.

Krzewy najlepiej sadzić w odstępie między formami 1,5 m oraz regularnie prowadzić cięcie prześwietlające agrest.

Odmiany agrestu, którego bardzo czesto atakuje mączniak:

– Biały Triumf,

– Czerwony Triumf,

– Reszowski,

– Zielony butelkowy,

– Żółty Triumf.

Tych odmian nie należy sadzić w ogrodzie.

Odmiany agrestu oporne na mączniaka:

– Invicta,

– Pax,

– Niesłuchowski,

– Resistenta.

Jakie środki grzybobójcze działają na mączniaka?

Od razu po zauważeniu zmian chorobowych należy wykonać opryski roślin dedykowanymi środkami grzybobójczymi:

Topsin M500 SC,

Topas 100 EC

Amistar,

Revus 250 SC,

Miedzian ,

Ridomil gold,

Magnicur energy,

Scorpion 325 SC,

Discus 500 WG

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń