Jak naturalnie zwalczyć mszyce, ćmę bukszpanową czy ziemiórki?

Plaga ćmy bukszpanowej trwa już kolejny sezon. Podobny problem dotyczy mszyc, stonki ziemniaczanej czy ziemiórek. Spędzają sen z powiek każdemu ogrodnikowi czy działkowiczowi. Jak temu zaradzić? Jakie środki ochrony roślin stosować w uprawach ekologicznych?

Istnieją na rynku różne preparaty do zwalczania ćmy bukszpanowej, mszyc czy stonki ziemniaczanej. Najbardziej popularne to Substral Polysect, Karate Zeon czy Mospilan. Jedne działają bardziej skuteczne inne mniej, jednak większość oparta jest na chemicznych substancjach czynnych. Co jeśli mamy uprawy ekologiczne lub stawiamy na BIO ogród?

Od niedawna na rynku pojawiła się wersja preparatu NeemAzal dla hobbystów. Producentem jest Biocont, znany z naturalnego środka na ćmę bukszpanową Lepinox Plus. NeemAzal występuje teraz w buteleczkach 30 ml. Jest to skoncentrowany płyn do stosowania jako oprysk. Stworzony został z myślą o ochronie przed szkodnikami ekologicznych upraw. NeemAzal skutecznie zabija ziemiórki, które są obecnie zmorą niemal każdego amatora kwiatów doniczkowych.

Dlaczego warto stosować na mszycę, stonkę ziemniaczaną NeemAzal Biocont?

NeemAzal jest zupełnie bezpieczny dla ekologicznych gospodarstw czy upraw ogródkowych. Zawarty w nim ekstrakt z nasion miodli indyjskiej sprawia że jest w pełni naturalnym środkiem ochrony roślin. Działa podobnie jak Lepinox Plus. Zwalcza szkodniki ssące, gryzące i minujące. Polecany do zwalczania: mszyc, ćmy bukszpanowej, stonki ziemniaczanej, ziemiórek, gąsienic, przędziorka itp.

lepinox plus

Tak jak Lepinox Plus, NeemAzal ma działanie żołądkowe na owady. Powoduje zamieranie larw. Efekty widoczne są już po kilku godzinach od oprysku. Szczególnie na bukszpanach, czy w doniczkach gdzie żerują ziemiórki. Warto pamiętać, ze środek stosujemy dolistnie. NeemAzal należy stosować już na pierwsze objawy pojawienia się szkodników. Daje to gwarancję szybkiego i trwałego usunięcia intruzów i uratowanie upraw. 

Do jakich upraw stosować NeemAzal na ziemiórki, ćmę bukszpanową itp?

NeemAzal polecany jest szczególnie w uprawie ziemniaków, gdyż doskonale zwalcza stonkę ziemniaczaną. Polecany jest również w uprawie jabłoni, winorośli, porzeczek, kapusty, szparagów, ogórków, pomidorów itp. Można stosować na rośliny ozdobne w szczególności na bukszpany.

Ważne by nie stosować na gruszę. Niestety substancja aktywna (azadyrachtyna A) zawarta w NeemAzal, nie sprzyja naszym rodzimym gruszom. Dlatego warto pamiętać by unikać oprysku w pobliżu tych drzew.

Reasumując do walki ze szkodnikami w ekologicznych uprawach polecamy naturalne środki ochrony roślin. NeemAzal jak również Lepinox Plus działają żołądkowo na owady. Są to skuteczne preparaty na zwalczanie szkodników w naturalny sposób.

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń