Różaneczniki to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących w naszym ogrodzie. Należą do rodziny wrzosowatych i tworzą jeden rodzaj zwany Rhododendron. Pochodzą z Japonii, Ameryki Płn., Bałkanów i Alp. Rosną przeważnie na kwaśnym i przepuszczalnym podłożu, gdzie opady atmosferyczne są większe niż na terenie Polski (większa wilgotność podłoża). Chcąc więc uzyskać odpowiednie efekty w uprawie różaneczników we własnym ogrodzie, należy się dostosować do odpowiednich wskaźników i zaleceń.
Stanowisko i podłoże dla różanecznika
Stanowisko półcieniste, osłonięte od mroźnych wiatrów.
Stanowisko słoneczne tylko wtedy, kiedy mamy możliwość dostarczenia krzewom odpowiedniego podłoża i dostatecznej ilości wody w glebie.
Podłoże próchnicze o odczynie PH 4-5 Takie warunki najlepiej spełnia torf kwaśny o strukturze włóknistej.
Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołka o średnicy 60-70 cm i głębokości 30-40 cm. Dokładna wielkość dołka uzależniona jest od wielkości sadzonej rośliny. Następnie dołek wypełniamy przygotowanym podłożem i umieszczamy w nim roślinę tak głęboko, jak rosła w pojemniku (doniczce). Wokół niej (rośliny) formujemy niewielką nieckę i podlewamy do pełna.
Pielęgnacja różaneczników
Należy pamiętać, że rododendrony posiadają bardzo płytki system korzeniowy, z tego powodu nie należy przekopywać (wzruszać) gleby w pobliżu krzewów. Chwasty należy usuwać ręcznie. Zaleca się ściółkowanie gleby torfem, igliwiem, liśćmi dębowymi bądź korą w celu zakwaszenia podłoża oraz zahamowaniu wzrostu chwastów. Nawożenie roślin. Pierwszy raz pod koniec kwietnia, drugi na początku lipca. Stosujemy nawozy specjalnie do tego przeznaczone, dostępne w centrach ogrodniczych. Nie stosujemy nawozów, które zawierają wapń. Można również stosować nawozy o spowolnionym działaniu, nie dłuższym niż 4 miesiące, wtedy zasilamy raz w roku w połowie kwietnia. Kiedy roślina przekwitnie ,zaleca się usunięcie przekwitłego kwiatostanu, co spowoduje bujniejszy wzrost i obfitsze kwitnięcie w przyszłym roku. Na okres zimowy roślinę należy zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem, szczególnie młode okazy (w pierwszych latach po posadzeniu). Okrywamy cieniówką, matą słomianą, lub innym materiałem przepuszczającym powietrze. Dobre okrycie roślin na zimę zapewnia lepsze zimowanie co zaowocuje na wiosnę.
Zagrożenia w uprawie rododendronów
Częstym kłopotem w uprawie różaneczników jest słaby wzrost i żółknięcie liści. Objawy takie najczęściej powodowane są niewłaściwie wybranym miejscem i złym dopasowaniem podłoża. Ratunkiem dla rośliny jest więc niezwłoczna zmiana miejsca, stanowiska na nowe o odpowiednim podłożu.
Różaneczniki mają również swoich wrogów w postaci chorób i szkodników. Występuję one bardzo rzadko, ale się zdarzają. Jeżeli widzimy na krzewach powygryzane liście, to przyczyną są żerujące larwy niektórych owadów. Należy wówczas opryskać rośliny środkiem ochronnym przeciw szkodnikom zjadającym liście. Krzewy rosnące w niewłaściwych warunkach lub po bardzo mroźnych zimach, mogą być atakowane przez różne gatunki grzybów, co objawia się zasychaniem lub plamami na liściach, albo usychaniem całych pędów. Należy wtedy oberwać chorobowo zmienione liście, a cały krzew kilkakrotnie opryskać środkami grzybobójczymi np. Bravo, fongarid,sadoplon w odstępach co około 7 dni. Jeżeli uda nam się spełnić powyższe warunki, to nasze rośliny dostarczą nam wielu niepowtarzalnych wrażeń z oglądania ich bogatych kwiatów w naszym ogrodzie.