Magnolie – choroby i szkodniki

Magnolia wczesną wiosną

Zdarza się że magnolie czasami zamierają. Co robić aby ustrzec się takiej sytuacji? Poniżej podaję kilka ważniejszych przyczyn oraz metody zapobiegania im.

Niewłaściwe podłoże dla magnolii

 Magnolia nie lubi podłoża, które zawiera zbyt dużo wapnia. Korzenie magnolii nie rozwijają się prawidłowo i zaczynają zamierać. Na liściach pojawiają się żółte przebarwienia (chloroza). Nerwy pozostają zielone. Przy dużej zawartości wapnia (pH 6,5) najmłodsze liście są całe cytrynowo-żółte i zamierają. W takim podłożu magnolie nie przetrwają dłużej niż 1 rok – często nie przeżywają nawet pierwszej zimy. Jedyną radą jest właściwe przygotowanie podłoża przed sadzeniem. W przypadku zbyt wysokiego pH należy dodać kwaśnego torfu lub ziemi wrzosowej i wymieszać. Źle rosną również magnolie na ziemiach bardzo zwięzłych i podmokłych, a także na piaszczystych. W przypadku ziemi zbyt lekkiej należy wykopać dół o średnicy 1,5 m i głębokości 50 cm i napełnić go żyznym, przepuszczalnym podłożem. Trzeba pamiętać, że kwasowość nie może być nigdy wyższa niż pH 6,0.

Uszkodzenia korzeni magnolii przez gryzonie

Często zdarza się, że myszy lub nornice ogryzają korzenie magnolii i dolną część pnia (pod ziemią). Można się o tym przekonać dopiero po odkryciu wierzchniej warstwy gleby. W przypadku uszkodzenia pnia, należy rany zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem Benlate 1% lub Topsinu 1%. Przy silnym uszkodzeniu magnolia wypuszcza wiosną drobne żółte listki, które następnie obumierają. Podłoże wokół magnolii należy okrywać dopiero późną jesienią, gdy wierzchnia warstwa gleby jest już lekko zmarznięta.

Krety w magnolii

Niekiedy słaby wzrost magnolii powodują krety, które nieustannie podrywają korzenie drążąc swoje korytarze.

Przenawożenie magnolii azotem

Przenawożenie magnolii azotem wpływa na ich większą podatność na przemarzanie. Nie należy stosować nawozów azotowych po 15 lipca.

Zbyt obfite nawożenie magnolii

Pewne ograniczenie wzrostu może powodować zbyt obfite nawożenie, co sprawia, że wzrasta zasolenie podłoża. U magnolii rosnących w takim środowisku najstarsze liście zamierają od brzegów już w końcu lipca. Możemy temu częściowo zapobiec, jeżeli w czasie wegetacji jeden raz w tygodniu obficie podlejemy rośliny.

Przesuszenie magnolii

Dużo szkody może wyrządzić przesuszenie magnolii wiosną i latem w czasie upalnej pogody. Raz przesuszona młoda magnolia jest już praktycznie stracona.

Szkodnik przędziorek w magnolii

Bardzo wiele szkód wyrządza w czasie suchej, upalnej pogody przędziorek.
Jest to szkodnik atakujący wiele roślin. Żeruje na spodzie liści nakłuwając je i wysysając soki. Silnie zaatakowane magnolie gubią liście już w lipcu-sierpniu. Są one wówczas tak osłabione, że jeżeli przeżywają zimę, to w następnym roku dają bardzo małe przyrosty. Przeciwko przędziorkom można stosować takie preparaty jak np.: Roztoczol Extra płynny 0,1 %, Torque 50 WP 0,05 %, Apollo 50 SC 0,05 %, Mitac 20 EC 0,2 %, Nissorun 0,1 %.

Przemarznięcie magnolii

Brak okrycia zimą powoduje często przemarznięcie młodego systemu korzeniowego. Rośliny dorosłe z reguły nie wymagają okrycia.

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń