Plaga ślimaków na działce – jak się ich pozbyć?

Plaga ślimaków jaka opanowała działki, ogrody i parki to efekt ulewnych deszczy jakie przeszły ostatnio nad krajem. Niestety taka niesprzyjająca pogoda sprzyja jedynie rozwojowi ślimaków. Te szkodniki żerują w naszych uprawach niszcząc wszystko co spotkają na swojej drodze. Pogryzione liście, zjedzone sadzonki i pełno śluzu to efekt żerowania tych obślizgłych szkodników. Jak zwalczyć ślimaki nagie i oskorupione?

Jak skutecznie i szybko pozbyć się ślimaków?

Na szczęście na rynku pojawiają się coraz to nowe środki do zwalczania ślimaków. Jednym z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych jest niebieski granulat na ślimaki. Kupimy go jako Snacol na ślimaki Bros. Występuje on w różnych gramaturach: solniczka 200 gram, w kartonie 1 kg, a także w wygodnej butelce solniczce również o gramaturze 1 kg. Na duży problem ze ślimakami proponujemy karton 3 kg. Powinien wystarczyć na większą działkę. Preparat ten dostaniemy w większości marketów jak również w sklepach ogrodniczych oraz internetowych. Można go kupić również w naszym sklepie internetowym OgrodowyStyl.pl

Niebieski granulat oferuje również Substral pod nazwą Ślimakol. Jest o nieco mniejszym stężeniu substancji aktywnej, ale również skutecznie zwalcza ślimaki. Niebieski granulat dostaniemy również pod marką Ziemovit. Jest to Molusar 5GB na ślimaki. Występuje on w wygodnej do użycia solniczce 200 gramowej.

Jak działa niebieski granulat na ślimaki?

Niebieskie granulki wabią ślimaki, które po zjedzeniu preparatu umierają. Granulat należy rozsypać wzdłuż ogrodzenia tworząc barierę dla ślimaków. Nie ma potrzeby sypania preparatu gęsto, ślimaki i tak do niego przyjdą. Granulat jest silnie chemiczny więc lepiej nie zanieczyszczać gleby. Można go rozsypać również wokół rabat, czy zasadzeń, jednak należy zrobić to w pewnej odległości od roślin jadalnych. Niestety granulat jest niebezpieczny dla ludzi i nie może mieć styczności z warzywami, owocami i innymi roślinami które będziemy spożywać.

Co stosować na ślimaki w uprawach ekologicznych?

Alternatywą dla silnie chemicznych preparatów na ślimaki są naturalne środki do ich zwalczania. Znana na rynku marka Target stworzyła żel na ślimaki na bazie naturalnych substancji. Polewamy go wokół roślin tworząc naturalną barierę dla mięczaków. Ten bio preparat polecany jest szczególnie w uprawie roślin ekologicznych.

Również naturalnym środkiem na ślimaki jest granulat Pożegnanie ze ślimakiem od Zielonego Domu. Granulat można kupić w 2,5 kg kartonie. Rozsypujemy go wokół rośliny w pasku o szerokości 5 cm i wysokości 1 cm. podobnie jak Żel na ślimaki Target, tworzy naturalną barierę dla szkodników. Działa jak inne preparaty na ślimaki nagie oraz oskorupione. Ciekawą opcję na zwalczenie ślimaków proponuje Agrecol. Jest to naturalna pułapka do wyłapywania szkodników. Należy ją wypełnić produktami spożywczymi, które zwabią ślimaki. Może to być piwo, mleko, miód zmieszany z wodą, czy olej do smażenia z wodą. Ślimaki przyjdą też do skrawków marchwi, jabłek, jak również liści sałaty.

Te metody walki ze ślimakami polecamy dla działkowiczów, którzy stawiają na ekologiczne uprawy.

Na ślimaki w ogrodzie możemy zastosować różne preparaty. Możemy radykalnie pozbyć się ślimaków stosując chemiczne środki. Jednak nie są one bezpieczne dla roślin jadalnych, jak również dla gleby. Na szczęście stworzono też naturalne preparaty do walki ze ślimakami. Szczególnie gdy chcemy uprawiać rośliny ekologicznie i w zgodzie z naturą!