Jeśli chcemy zachować smak letnich owoców przez cały rok musimy je przetworzyć.
Mrożenie truskawek
Najprostszym sposobem jest mrożenie. Mrozić możemy całe owoce, zblendowane musy lub lekko utłuczone tłuczkiem do ziemniaków owoce. Do musu możemy dodać cukru lub zachować bez żadnych dodatków i w zimie mieszać z bananami i innymi słodkimi owocami. To najlepszy sposób na uzyskanie orzeźwiającego, pełnego witamin, letniego koktajlu o każdej porze roku.
Jednak ja najczęściej spotykam się z problemem przy mrożeniu… Mam po prostu za mało miejsca! Mrożę przecież nie tylko truskawki, ale również inne owoce sezonowe i grzyby.
Właściwości truskawek w słoikach
Dlatego truskawki zamykam w słoikach i przechowuję w piwnicy. Mam na to kilka sposobów. Sok, dżem i kompot.
Soków używam do orzeźwiających napoi. Oczywiście wiem, że znajdą się pogromcy, którzy stwierdzą, że powinno pić się tylko wodę. U nas w domu nie kupuje się żadnych słodkich napoi, soków itp. Dlatego wypicie kilka razy w tygodniu wody z sokiem (naturalnym, zrobionym własnoręcznie, z owoców z pewnego źródła) uważam za wartościowe uzupełnienie naszej diety.
Sok z truskawek to przecież nie tylko orzeźwiający smak! To źródło wielu minerałów i witamin. Truskawki są źródłem fosforu, potasu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza, cynku, manganu. Znajdziemy w nich również witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E oraz kwas foliowy i błonnik.
Oczywiście po pasteryzacji część witamin i minerałów ulega rozpadowi, jednak po przetworzeniu i pasteryzacji i tak znajdziemy ich znaczne ilości. Na pewno są one zdrowsze i bardziej wartościowe, jak zakupione w sklepie, w pełni wyjałowione napoje z koncentratów i cukrów! A przecież nie tylko dzieci mają czasami ochotę na małe co nie co 😉 Dlatego jak już grzeszymy, to wybierajmy świadomie zdrowe słodkości.
Dżem i sok z truskawek
Przejdźmy zatem do konkretów. Ja do swoim letnich przetworów nie używam pektyn ani tym bardziej żadnych żelfixów itp. Spotkałam się z opiniami, że tylko dzięki temu dżemy się nie psują. Bzdura! W mojej rodzinie w ten sposób robimy przetwory od kilkudziesięciu lat i były lata, że jakieś słoiczki ukryły się w czeluściach piwnicy i nawet po kilku latach nie były popsute. Uważam, że sam cukier jest wystarczającym konserwantem i to dzięki niemu przetwory się nie psują.
Jak zatem zamknąć truskawki w słoiku, aby w mroźne zimowe wieczory cieszyć się ich smakiem? Oczywiście musimy zacząć od szypułkowania owoców. W zakładach przemysłowych do produkcji soków używa się owoców z szypułkami, jednak jak zaraz zobaczycie ja piekę dwie pieczenie na jednym ogniu. Czyli z tych samych truskawek uzyskuję sok i gęsty dżem (bez zbędnych zagęstników). No i słoiki i buteleczki tez muszą być dobrze przygotowane. Wszystko musi być czyste i suche, najlepiej wyparzone przed użyciem.
Truskawki są owocami miękkimi, szybko się psują i musimy je przetworzyć jak najszybciej po zakupie.
Przepis na dżem i sok z truskawek
Obrane i umyte owoce umieszczam w dużym garnku. Na 1 kg owoców dodaję 10 dag cukru. Całość podgrzewam co jakiś czas mieszając.
Po około 20-30 minutach od zagotowania w naczyniu wytwarza się dużo soku. Odlewam go przez gazę i wlewam do butelek. Następnie przez kolejne 15 minut przesmażam resztę owoców i umieszczam w słoikach. Dzięki temu owoce są zakonserwowane, ale wciąż smaczne i wyczuwalne w dżemie. Jeśli chcemy mniej wyczuwalne owoce, przed podgrzewaniem, truskawki z cukrem możemy utłuc tłuczkiem do ziemniaków. Jeśli chcemy gładki mus przed włożeniem do słoików można całość zblendować. Ja po prostu nie lubię jednolitych papek i wolę do naleśnika włożyć duże kawałki truskawek.
Słoiki z dżemem i butelki z sokiem na koniec pasteryzuje. Wystarczy 10 minut od zagotowania.
Kisiel z kompotu z truskawek
W zimie lubimy zjeść również ciepły kisiel z dodatkiem owoców. Używam do tego domowych kompotów. Otwieram słoik, wlewam do naczynia, podczas podgrzewania w szklance wody mieszam 2 łyżki mąki ziemniaczanej i dodaje do gotującego się kompotu. Całość trwa jakieś 10 minut, a smaku nie można porównać z żadnymi kupionymi kisielami z torebki!
Kompot z truskawek
Aby zrobić taki kompot do słoików wkładam truskawki, a następnie zalewam je gorącym syropem cukrowym. Na 2 litry wody dodaję 0,5 kg cukru. Całość pasteryzuję 7-10 minut.
Takie przetwory poza sezonem letnim to skarbnica smaków i witamin. Nie wyobrażam sobie, aby w mojej piwnicy nie wylądowało chociaż kilka słoiczków z sezonowymi owocami!