Zakładanie trawnika z siewu – krok po kroku

Każdy fan zieleni zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszą wizytówką każdej działki jest piękny i zadbany trawnik. Jednak wymaga to ciągłej pielęgnacji, poprzedzonej założeniem trawnika. Co zrobić, żeby trawa cieszyła nasze oczy przez długie lata? Jak założyć trawnik? Jest kilka metod na zakładanie trawnika. Wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób założyć nowy trawnik z siewu.

1 Krok – przygotowanie podłoża

Najważniejszą czynnością przy zakładaniu trawnika jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jest to niestety najbardziej czasochłonna praca w całym procesie zakładania trawnika. Jednak dobry grunt skutkować będzie lepszym wzrostem i kondycją świeżej darni.

Ziemię należy przekopać na głębokości ok. 20 cm. Należy pozbyć się wszelkich kamieni, gałęzi, a przede wszystkim chwastów wraz z korzeniami. Przed wysianiem trawy można zastosować nawóz do zakładania i regeneracji trawnika. Nawożenie można robić tylko wiosną, ponieważ nawozy zawierają azot, który pobudza trawę do wzrostu. 

Warto na tym etapie zabezpieczyć nasz przyszły trawnik przed wizytami kretów. W tym celu można rozłożyć specjalną siatkę na krety. Umieszczamy ją na ok 15 cm głębokości i przysypujemy ziemią. Wówczas żaden kret czy nornica nie będą przekopywać się pod trawnikiem, tym samym nie niszcząc korzeni, ani źdźbeł. 

2 Krok – dostosowanie pH gleby

Wbrew pozorom odpowiednie pH gleby pod trawnikiem ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Otóż na zbyt kwaśnej glebie może wyrosnąć mech, którego na pewno nie chcemy w trawniku. Natomiast na zbyt zasadowej ziemi będą rosły chwasty. Warto zatem sprawdzić jaki odczyn ma ziemia, na której będziemy wysiewać trawę. Najlepiej by gleba była lekko kwaśna, a jej odczyn wynosił 5,6 – 6,5 pH. Pewnie zadajecie sobie pytanie – jak to zrobić?

Jeśli mamy zbyt kwaśną glebę należy posypać ją wapnem np Florovit wapno do trawników. Warto pamiętać, że odkwaszać glebę można tylko jesienią. Przy ziemi zasadowej należy zastosować nawozy zakwaszające glebę lub po prostu siarkę.

3 Krok – wałowanie ziemi i usuwanie chwastów

Podłoże pod trawnik powinno być równe. W tym celu grabimy ziemię i wyrównujemy. Można to zrobić ubijając ziemię stopami, jednak najlepiej użyć walca lub deski. Równe podłoże sprawi, że trawnik będzie okazalszy, oraz nie będzie zbierała się woda tworząc kałuże.

Teraz czekamy 2 tygodnie na ewentualne pojawienie się chwastów. Jeśli wyrosną należy je usunąć najlepiej herbicydami np Roundupem. Jeśli nie chcemy używać tak chemicznych środków w naszym ogrodzie możemy zastosować Substral Antychwast, który nie zawiera szkodliwego glifosadu.

4 Krok – wybór nasion

Trawa trawie nie równa. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór nasion traw. Możemy wybrać je w zależności od miejsca i przeznaczenia trawnika. Jeśli trawnik ma być mocno eksploatowany, mamy dzieci lub zwierzęta polecamy trawę sportową. Są również mieszanki traw na tereny suche czy też zacienione. Jednak gdy mamy teren mieszany lub nie wiemy na jakie nasiona się zdecydować to wybierzmy  po prostu uniwersalną mieszankę nasion.

Nasiona trawy dostępne są w różnych opakowania. Zazwyczaj 1 kg nasion wystarcza na 40 m2.

5 Krok – sianie trawy

W końcu możemy zabrać się do wysiania trawy. Najlepszym okresem do wysiewu trawy jest wiosna, jednak możemy to zrobić również jesienią. Gdy zdecydujemy się na zakładanie trawnika w jesienią możemy siać nasiona już od połowy sierpnia do września. Jednak gdy mamy ciepłą jesień możemy siać spokojnie w październiku, a nawet w listopadzie. Ważne by trwa wzeszła co najmniej 2 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami.

Trawę możemy siać z wiaderka ręcznie lub za pomocą ręcznego siewnika. Ważne jest by trawa posiana była równomiernie. Wtedy trawnik będzie regularny i unikniemy robienia się brzydkich kęp.

6 Krok – dbanie o nowy trawnik

Świeżo posiane nasiona są doskonałym pokarmem dla ptaków, dlatego by nie dopuścić do ich wydziobania należy delikatnie przegrabić podłoże i przykryć cieniutka warstwą ziemi. Ostatnim krokiem jest już tylko ubicie podłoża za pomocą użytej wcześniej deski, walca lub własnych stóp. 

Teraz zostało już tylko podlewanie, a raczej zraszanie. Na początkowym etapie wzrostu trawy należy odpowiednio zadbać o jej nawodnienie. Zaleca się podlewać trawnik codziennie delikatnym strumieniem, rano lub wieczorem, jeśli nie pada deszcz. 

Nawadnianie trawnika jest ważne, by dobrze się ukorzenił. Nie można dopuścić do przesuszenia się trawnika, bo nawet chwilowy okres suszy może być dla nowo posianej trawy zabójczy. Nie należy podlewać trawnika w pełnym słońcu, ponieważ może dojść do jego spalenia. 

To tyle, teraz już można cieszyć się pięknym trawnikiem! Pamiętajmy by go podlewać w czasie suszy oraz kosić go regularnie co wzmacnia jego korzenie. Warto też od czasu do czasu zastosować nawóz do trawników. 

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń