Żywa choinka na święta – jaką wybrać?

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez zapachu świeżej choinki, która dzięki swoim aromatom, ozdobom i światełkom wprowadza nas w świąteczny nastrój. Jak co roku w naszym Centrum Ogrodniczym TOMKA w okresie przedświątecznym pojawia się ogromny wybór iglaków. W naszej ofercie znajdują się drzewka nadające się do późniejszego wysadzenia do gruntu jak i cięte.

Drzewka świąteczne w doniczkach

Choinki w doniczkach najczęściej kupujemy mając w planach ich późniejsze wysadzenie do gruntu. Aby dobrze się przyjęły i pięknie rosły przez długie lata należy pamiętać o kilku zasadach! Drzewko po zakupie musimy zaaklimatyzować. Nie możemy wnieść go od razu do ciepłego pokoju, ale najpierw umieszczamy w chłodniejszym garażu, na ganku, na klatce schodowej. Dopiero po 1-2 dniach możemy przenieść je na ustalone miejsce. Wybierając takie pamiętajmy, aby było ono widne i oddalone od źródeł ciepła (kaloryferów, kominków). Iglaka należy regularnie nawadniać wodą bez odżywek! Taką roślinę możemy trzymać w domu maksymalnie 2 tygodnie. Jeśli będzie za długo w cieplutkim zaciszu nie przeżyje później do wiosennego wysadzenia. Okres zimowy to okres spoczynku wszystkich roślin, również iglaków, które uznajemy za drzewka świąteczne. Jeśli przerwiemy ten okres i iglak zacznie puszczać przyrosty, jego przetrzymanie do czasu rozmarznięcia gruntu i późniejszy powrót do rocznego cyklu wegetacyjnego będzie ryzykowne.

Po okresie świątecznym należy znaleźć chłodne miejsce na doniczkę z choinką i przy regularnym, lekkim podlewaniu, utrzymać ją do rozmarznięcia gruntu. Jeśli nie posiadamy widnego, nieogrzewanego garażu, ganku itp, drzewko możemy wynieść na balkon. Należy jednak wówczas dokładnie owinąć doniczkę agrowłókniną zimową, aby system korzeniowy nie przemarzł. W naszej ofercie znajdziecie szeroką gamę iglaków w doniczkach np. świerki, jodły, sosny, które będą doskonałą alternatywą dla plastikowych choinek.

Drzewka świąteczne cięte

Jeśli nie zależy nam na wysadzeniu drzewka do gruntu możemy kupić choinkę ciętą. Aklimatyzujemy ją podobnie jak tą doniczkową. Umieszczamy najpierw w chłodniejszym miejscu, aby mogła się zahartować (wystarczy 1 dzień) i wybieramy widne, oddalone od źródeł ciepła miejsce w pokoju. Takie drzewko będzie pięknie się prezentowało do póki nie zacznie gubić igieł. Aby powstrzymać ten proces nie wystarczy tylko odpowiednie miejsce, ale również regularne nawadnianie. Choinkę ciętą najlepiej kupić ze specjalnym stojakiem, który umożliwia podawanie wody. Dodatkowe wzmocnienie ściętych drzewek odżywką przedłuży ich świeży wygląd i wydłuży czas spędzony w domu. Świeżości igłom dostarczy również spryskiwanie zimą wodą, ale przy zamontowanym oświetleniu świątecznym będzie to niemożliwe.

Co roku przygotowujemy się dużo wcześniej do tego okresu. Sami wybieramy i znaczymy drzewka u szkółkarzy. Dbamy o nie, gdy znajdują się w naszym ogrodzie! Dzięki temu oferujemy Państwu rośliny zdrowe, piękne i w bardzo szerokim asortymencie gatunkowym. Gwarantujemy, że nasze drzewka są wysokiej jakości i jesteśmy pewni, że będą najpiękniejszą świąteczną ozdobą każdego domu!

Dodaj komentarz

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń